Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
WPIS DO CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ LUB ZMIANA WPISU
Sposób załatwienia sprawy
Osoba fizyczna może podjąć działalność gospodarczą po dokonaniu zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej (CEIDG). Zgłoszenie o wpis lub zmianę wpisu dokonuje się na podstawie złożonego wniosku CEIDG-1. Aby zarejestrować lub zmienić działalność gospodarczą można wybrać jeden z trybów postępowania:
- zalogować się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line i złożyć go elektronicznie (osoby posiadające podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany),
- zalogować się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, wydrukować i zanieść go do wybranego urzędu gminy,
- bez logowania się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, wydrukować i zanieść go do wybranego urzędu gminy,
- pobrać, wypełnić i złożyć wniosek papierowy w wybranym urzędzie gminy,
- przesłać wypełniony wniosek listem poleconym na adres wybranej gminy, wówczas istnieje konieczność poświadczenia własnoręczności podpisu przez notariusza.
W przypadku Urzędu Miasta i Gminy w Radkowie wniosek CEIDG-1 składa się u pracownika merytorycznego.
- w poniedziałki w godz. 800-1700
- od wtorku do czwartku w godz. 800-1600,
- w piątki w godz. 800-1500,
Pracownik przyjmując wniosek, potwierdza tożsamość wnioskodawcy, wydaje (za pokwitowaniem) potwierdzenie przyjęcia wniosku a następnie przekształca wniosek w formę dokumentu elektronicznego i przesyła do CEIDG. Poprawność wniosku weryfikuje system teleinformatyczny CEIDG. Jeżeli wniosek jest niepoprawny to organ gminy niezwłocznie wzywa stronę do skorygowania lub uzupełnienia wniosku, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Zaświadczeniem o wpisie/zmianie działalności gospodarczej jest wydruk ze strony internetowej www.ceidg.gov.pl zakładka Baza przedsiębiorców.
Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz CEIDG-1 o wpis bądź zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wraz z załącznikami (w razie potrzeby):
â–ª CEIDG-RD – służy do wpisywania dodatkowych rodzajów działalności gospodarczej,
â–ª CEIDG-MW – służy do wpisywania dodatkowych miejsc wykonywania działalności,
â–ª CEIDG-RB – służy do podawania informacji o rachunkach bankowych,
â–ª CEIDG-SC – służy do określenia udziału w spółkach cywilnych,
â–ª CEIDG-PN – służy do udzielania pełnomocnictwa,
â–ª CEIDG-POPR – służy do dokonywania korekt w przypadku pomyłek.
Dodatkowe informacje
1. Przedsiębiorca składa wniosek CEIDG-1 o wpis lub zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP), oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek (ZUS) lub oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS).
2. Organem ewidencyjnym jest MINISTER GOSPODARKI, który Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzi w systemie teleinformatycznym.
3. Wpisowi do CEIDG podlegają osoby fizyczne, w tym również zamierzające otworzyć działalność gospodarczą na podstawie koncesji, zezwoleń i licencji.
4. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej winne być zgodne z Polską Klasyfikacją Działalności (podklasa np. 43.31.Z – Tynkowanie). PKD jest dostępna na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl METAINFORMACJE → Klasyfikacje → PKD 2007 lub w formie książki udostępnianej na miejscu u pracownika merytorycznego. Przedsiębiorca jest zobowiązany zgłaszać wszelkie zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w ciągu 7 dni od dnia powstania tych zmian.
Opłata
Opłacie skarbowej podlega złożenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł,
jeżeli pełnomocnictwo jest udzielane małżonkowi, wstępnemu (rodzice, dzieci), zstępnemu (dziadkowie, wnuki) lub rodzeństwu dokument taki podlega zwolnieniu z opłaty skarbowej.
- Opłat można dokonywać w kasie Urzędu Miasta i Gminy w Radkowie ul. Rynek 1, 57-420 Radków lub w punktach kasowych na terenie Gminy
Godziny otwarcia kasy:
poniedziałek 800 – 1500
wtorek 800 – 1500
środa 800 – 1300
czwartek 800 - 1500
piątek 800- 1400
lub na rachunek bankowy: Bank PEKAO S.A. III Oddział we Wrocławiu ul. Ofiar Oświęcimskich 36;
nr 95 1240 3464 1111 0010 2660 6885 (W przypadku dokonania opłaty skarbowej przelewem bankowym do wniosku należy dołączyć potwierdzenie dokonania przelewu).
Termin załatwienia
Złożony wniosek zostaje przekształcony w formę dokumentu elektronicznego i przesłany do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia otrzymania, pod warunkiem, że wniosek jest poprawny.
Komórka organizacyjna
Stanowisko ds. ewidencji ludności tel. 74 873 50 29, Pokój 10B Urząd Stanu Cywilnego
Tryb odwoławczy
Nie przysługuje.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Wzory druków do pobrania
- Wzór formularza - wniosek CEIDG