Uznanie żołnierza za sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny
UZNANIE ŻOŁNIERZA ZA SPRAWUJĄCEGO BEZPOŚREDNIĄ OPIEKĘ NA CZŁONKIEM RODZINY
Sposób załatwienia sprawy
Na wniosek.
Wniosek należy złożyć w formie pisemnej:
- osobiście w Sekretariacie urzędu:
• w poniedziałki w godz. 800-1700,
• od wtorku do czwartku w godz. 800-1600,
• w piątki w godz. 800-1500,
- pocztą na adres: ul. Rynek 1, 57 – 420 Radków,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej – wniosek musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, za pośrednictwem skrzynki podawczej Urzędu Miasta i Gminy w Radkowie na platformie ePUAP www.epuap.gov.pl
Wymagane dokumenty
- wniosek o uznanie żołnierza sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny,
- orzeczenie o inwalidztwie członków rodziny wymagających opieki (uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji),
- oświadczenie woli osoby wymagającej bezpośredniej opieki o konieczności sprawowania tej opieki,
- jeżeli zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą w wyniku orzeczenia sądu - prawomocne orzeczenie sądu o obowiązku sprawowania takiej opieki,
- pisemna zgoda żołnierza na uznanie go za sprawującego bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny - w przypadku gdy wniosek składa pełnoletni członek rodziny wymagający opieki.
Dodatkowe informacje
Ostateczna decyzja Burmistrza Miasta i Gminy Radków ustalająca konieczność sprawowania przez żołnierza bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny stanowi podstawę do zwolnienia żołnierza z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem.
Po ustaniu przyczyn zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem wojskowy komendant uzpełnień powoduje żołnierza do odbycia pozostałego okresu tej służby, jeżeli nie zachodzą okoliczności uzasadniające odroczenie z inego tytułu, albo przenosi go do rezerwy w ostatnim dniu upływu trzech miesięcy nastepujacych po dniu, w którym ustały przyczyny lub okoliczności wyłączające możliwość tego powołania art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiazku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018r., poz. 1459 z późn. zm.)
Opłata
Nie pobiera się.
Termin załatwienia
Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018r., poz. 2096 z późn. zm.) załatwienie sprawy nastepuje bez zbędnej zwloki jednak nie dlużej niż 30 dni a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych termin może ulec przedłużeniu. Decyzję doręcza się żołnierzowi i właściwemu organowi wojskowemu (Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień lub Dowodcy Jednostki Wojskowej) na piśmie wraz z uzasadnieniem.
Komórka organizacyjna
Referat Bezpieczeństwa Publicznego Mirosław Jagłowski, tel. 74 87 12 287,
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje żołnierzowi oraz właściwemu organowi wojskowemu odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem Burmsitrza Miasta i Gminy Radków. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwolania wobec Burmistrza Miasta i Gminy Radków. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Radków oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodkes postępowana administracyjnego (Dz. U. z 2018r., poz. 2096 z późn. zm.)
Wzory druków do pobrania
- Wzór formularza - wniosek