Realizacja rządowego programu dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny
REALIZACJA RZĄDOWEGO PROGRAMU DLA RODZIN WIELODZIETNYCH
KARTA DUŻEJ RODZINY
Sposób załatwienia sprawy
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny/Wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny należy złożyć w formie pisemnej w pokoju nr 1 (ref. Oświaty, Kultury i Sportu):
• w poniedziałki w godz. 800-1700,
• od wtorku do czwartku w godz. 800-1600,
• w piątki w godz. 800-1500,
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny.
Wzór wniosku oraz oświadczenia do pobrania w Referacie Oświaty Kultury i Sportu lub ze strony BIP Urzędu.
Wymagane dokumenty
Składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny trzeba okazać oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających stanowienie rodziny wielodzietnej. Oznacza to, że członek rodziny wielodzietnej ubiegający się o przyznanie Karty Dużej Rodziny jest zobowiązany do pokazania oryginałów lub odpisów tych dokumentów.
Przy składaniu wniosku należy okazać w szczególności:
1) w przypadku rodzica - oświadczenia, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej - oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
3) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
4) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa powyżej, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
1) w przypadku rodzica - dokument potwierdzający tożsamość;
2) w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
4) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość;
5) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość.
W przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 i art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35, 2023, 2320 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 159), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; składając wniosek o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa w ust. 4 i 4a, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatkowe informacje
Osoba przyjmująca wniosek może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny (np. w przypadku cudzoziemca).
Ponadto:
- Członek rodziny wielodzietnej zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o wystąpieniu zmian mających wpływ na uprawnienie do korzystania z programu i w przypadku stwierdzenia utraty tych uprawnień przez Burmistrza w drodze decyzji administracyjnej, posiadacz karty jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu karty.
- W przypadku osób, które kontynuują naukę, karta jest ważna wraz z dokumentem potwierdzającym pobieranie nauki w szkole lub szkole wyższej.
Opłata
- Karta jest przyznawana bezpłatnie, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. W przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, została już udostępniona karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej, wydanie Karty podlega opłacie w wysokości 10,00 zł.
- Wydanie duplikatu Karty podlega opłacie w wysokości 10,00 zł.
- Jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności, w szczególności dotyczące sytuacji materialnej lub zdrowotnej rodziny wielodzietnej, wójt może, na umotywowany wniosek, zwolnić członka rodziny wielodzietnej z ponoszenia opłaty, o której mowa w ust. 1a lub 2.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 3, wójt nie wydaje decyzji administracyjnej.
- Odmowa zwolnienia z ponoszenia opłaty, o której mowa w ust. 1a lub 2, następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- Wpływy z opłaty, o której mowa w ust. 1a lub 2, stanowią dochód budżetu państwa.
Termin załatwienia
Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego załatwienie sprawy następuje bez zbędnej zwłoki jednak nie dłużej niż do 30 dni.
Komórka organizacyjna
Referat Oświaty, Kultury i Sportu, inspektor ds. polityki społecznej i ochrony zdrowia - Elżbieta Polanowska, tel: 74 873 5026, e-mail:e.polanowska@radkowklodzki.pl
Tryb odwoławczy
Wydanie karty nie wymaga decyzji administracyjnej. Odmowa wydanie karty wymaga decyzji administracyjnej. Stwierdzenie utraty uprawnień do korzystania z programu następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Radków.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017r. w sprawie sposobu unieważnienia karty dużej rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny;
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2021 r. poz. 1744).
Wzory druków do pobrania dostępne są na stronie:
- Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny
- ZKDR-01- oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej
- ZDKR-02 - oświadczenie o pozostawieniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub dotychczasowym rodzinnym domu dziecka
- ZDKR-03 - oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
- ZDKR-04 - informacja o osobach które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach moblilnych
- do pobrania również w Referacie Oświaty, Kultury i Sportu lub ze strony BIP Urzędu