Nadanie PESEL
NUMER EWIDENCYJNY PESEL
Sposób załatwienia sprawy
Nadanie numeru PESEL następuje automatycznie po wykonaniu obowiązku meldunkowego, a w przypadku noworodków urodzonych na terytorium RP po rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego; obywatelom polskim zamieszkującym na terytorium RP oraz poza granicami RP w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości.
Numer PESEL może być również nadany osobom, które są zobowiązane do posiadania numeru PESEL na podstawie odrębnych przepisów (na wniosek).
Wymagane dokumenty należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego ul. Rynek 1, 57-420 Radków:
• w poniedziałki w godz. 800-1700,
• od wtorku do czwartku w godz. 800-1600,
• w piątki w godz. 800-1500
Wymagane dokumenty
- przy zameldowaniu - formularz zgłoszenia pobytu stałego lub zgłoszenie pobytu czasowego - dowód osobisty lub paszport a dla cudzoziemców paszport, oraz dokument uzyskany na terenie RP tj. wiza, karta pobytu, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt czasowy,
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (do wglądu). Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być: umowa cywilnoprawna, odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.
Informacje dodatkowe
Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych (niepełnoletnie dzieci) czynności meldunkowe wykonuje jej przedstawiciel ustawowy (jeden z rodziców), opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Zmiana Numeru PESEL
Numer PESEL jest zmieniony w przypadku:
1. sprostowania daty urodzenia;
2. zmiany płci;
3. nadania numeru PESEL na skutek omyłki organu administracji publicznej mającej wpływ na numer PESEL lub wprowadzenie w błąd organu administracji co do tożsamości osoby.
Opłata
Nadanie numeru PESEL - jest wolne od opłat.
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej.
- Opłat można dokonywać w kasie Urzędu Miasta i Gminy w Radkowie ul. Rynek 1, 57-420 Radków lub w punktach kasowych na terenie Gminy
Godziny otwarcia kas: informacja
lub na rachunek bankowy: Bank PEKAO S.A. III Oddział we Wrocławiu ul. Ofiar Oświęcimskich 36;
nr 95 1240 3464 1111 0010 2660 6885 (W przypadku dokonania opłaty skarbowej przelewem bankowym do wniosku należy dołączyć potwierdzenie dokonania przelewu).
Termin załatwienia
Jeżeli wniosek spełnia wymogi formalne jest przekazywany do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów formalnych wnioskodawca jest wyzwany do ich usunięcia w ciągu 7 dni – nie usunięcie braków powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Komórka organizacyjna
Urząd Stanu Cywilnego, Eunika Kowal, tel. 74 87 35 029.
Tryb odwoławczy
Nie przysługuje.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
- ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej.
- ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 stycznia 2012r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL.